גריסת מסמכים היא דרך טובה למנוע מהמידע האישי שלך להגיע לידיים הלא נכונות. הכנתי עבורכם כמה טיפים חשובים לתחזוקה והארכת חיי המגרסה.

ניקיון וטיפול פעם בשנה

ניקיון ושימון פנים המגרסה עוזר במניעת תקלות שנוצרות כתוצאה מהצטברות אבק נייר על הרכיבים החשמליים בתוך המגרסה והתייבשות החלקים המכנים. שימון החלקים המכנים תורם לעבודה שקטה יותר של המגרסה. קורה גם לא פעם שבזמן טיפול, הטכנאי מגלה רכיבים רופפים (בעיקר ברגים שהשתחררו כתוצאה מרעידות בזמן עבודה) ואם לא היה תופס את זה בזמן אז כעבור תקופה מסויימת אותו רכיב היה משתחרר וגורם לנזק חמור (לדוגמא, ברגי בית גיר שהשתחררו וגרמו לגיר וציר המנוע להתרסק).

כמות הדפים לגריסה

הימנעו עד כמה שאפשר מהכנסת הכמות המקסימלית המותרת של דפים.
זה כמו שיצרן מכונית כותב מהירות מקסימלית 220 קמ”ש. אם תיסעו כל הזמן במהירות המקסימלית אתם תקצרו את חיי המנוע והגיר משמעותית.
מניסיון רב שנים, אני ממליץ לא לעבור את ה-75% של כמות הדפים המקסימלית המותרת. לדוגמא, אם כמות הדפים המקסימלית המותרת לגריסה הוא 20 דף בבת אחת אז רצוי לא להכניס יותר מ 15 דפים. ככל שהמגרסה תתאמץ פחות היא תאריך יותר חיים. אני באופן אישי, מעדיף לשים 50% מכמות הדפים מפני שלפעמים הדפים לא מוכנסים ישר ומתקפלים לשניים. במגרסות שמותר לגרוס כרטיסי אשראי או דיסקים, לא להכניס יותר מאחד בכל פעם.

שימון סכיני המגרסה

אין צורך לשמן סכיני מגרסת רצועות אלא רק מגרסת פתיתים. ככל שהפתית קטן יותר רצוי לשמן בתדירות גבוהה יותר. אפשר לשמן עם WD-40 או שמן מגרסות או נייר שעווה.

גריסת תוויות ומדבקות

רצוי להימנע עד כמה שאפשר מגריסת תוויות ומדבקות שמצטברות בין הסכינים, במיוחד במגרסות פתיתית, ועם הזמן מקשות על הסכינים להסתובב ואף גורמות לסכינים. אם בכל זאת אתם חייבים לגרוס מדבקות, רססו מעט ספריי WD-40 על התוויות כדי שלא ידבקו לסכינים.

חילוץ דפים שנתקעו בפתח המגרסה

בכל המגרסות יש כפתור אחורה (R). אפשר להשתמש בו לחילוץ הדפים. במידה והדפים לא משתחררים והמגרסה עדיין תקועה, כדאי לקרוא לטכנאי מגרסות. בשום אופן, לא לשחק עם הכפתור קדימה-אחורה ולקוות שכך ישתחררו הדפים, מפני שזה עלול לגרום נזק לגיר ולמנוע. בחלק מהמגרסות קיימת מערכת למניעת תקיעת נייר, שמזהה שהוכנסה כמות נייר גדולה מהמותר ופולטת אותם החוצה.

אם ברצונכם לחסוך תיקון, אז השתמשו נכון במגרסת הנייר שלכם והקפידו על הוראות היצרן. אני מכיר אנשים שהרסו מגרסה בתוך 3 חודשים ואני מכיר אנשים שעדיין עובדים עם מגרסה שנקנתה לפני 20 שנה.